sobota, 4 stycznia 2014

Jak dobierać kolory?


Sama kiedyś miałam z tym problem i zdarzało się, że spędzałam dużo czasu przed otwartą szafą, aby dobrać wszystko tak, aby było dobrze. A więc jak dobierać kolory? Jeżeli chodzi o ciuchy to jestem z natury minimalistką, ma być klasycznie, elegancko i bez zbędnych szaleństw, co nie znaczy nudno. Mam kilka zestawów kolorystycznych, które zawsze się sprawdzają. Kiedy nie wiem co na siebie włożyć, korzystam właśnie z nich.Kolory dla Twojej karnacji


Kolory ubrań trzeba dobierać zgodnie z własną karnacją, jasne jest to, że nie każdej z nas będzie we wszystkim ładnie, więc warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Kiedy masz jasną karnację, blond lub rude włosy zawsze będziesz dobrze wyglądać w ciepłych brązach, czerwieniach, w kolorach rudych, miedzianych, zieleniach. Tutaj pasuje też czarny, szary.
 2. Jasna karnacja i brązowe włosy dobrze współgrają z beżami, bielą, brązem, odcieniami żółtego, granatu.
 3. Przy ciemnej karnacji i włosach świetnie sprawdza się czarny, czerwony, różowy. Pięknie podkreśli też urodę oliwkowy, fioletowy.

Łączenie barw


Przy łączeniu kolorów musicie zdawać sobie też sprawę, że są wśród nich takie, które z zasady do siebie nie pasują. Są to tzw. dysonanse kolorystyczne. I tak karkołomne zestawienia to:
 • czerwony i różowy
 • zielony i niebieski
 • fioletowy i śliwkowy
 • czarny i granatowy
 • czarny i brązowy
Nie znaczy to oczywiście, że z takich połączeń nie da się wybrnąć, przy dobraniu odpowiednich odcieni i dodatków można uzyskać ładny zestaw.

Proste zasady łączenia kolorów


 1. Szary, czarny i biały właściwie pasują do wszystkiego
 2. Łącz kolory na zasadzie kontrastu lub wybieraj zestawy z jednej palety barw
 3. Ciemne kolory lepiej nosić niżej niż jasne
 4. Ogranicz się do maksymalnie 3 kolorów, więcej nie zawsze znaczy lepiej
 5. Korzystaj z dodatków, paski, biżuteria, szale, spinki dodadzą Ci szyku i ożywią strój
 6. Stosuj jeden kolor dominujący i dobieraj do niego pasujące akcenty innych barw

Jak dobierać kolory

Poniżej przygotowałam dla Was 6 paletek kolorystycznych, dzięki którym łatwo zauważyć jak oddziałują na siebie określone barwy i jak można je ciekawie połączyć.

Ciekawe strony
Moje ulubione zestawy
buty - Badura, kolekcja wiosna/lato 2012, noszę do dziś :)
spódnica i bluzka - Mohito
zegarek - Mohito


sukienka - Mohito
marynarka - Zara
buty - Badura
kwiatek - H&M

Mam nadzieję, że ten post pomoże niezdecydowanym i łatwiej będzie Wam łączyć kolory. Czekam na Wasze opinie jak dobierać kolory, jak łączyć kolory.